SÚŤAŽ PRE STREDOŠKOLÁKOV
CÍTIM SA TU BEZPEČNE.
SOM TU SAMA/SÁM SEBOU.
JE MI TU DOBRE.
Stredoškoláci už nie sú deti, vymaňujú sa spod ochrany rodičov, vidia svet svojsky. Jedného dňa sa možno stanú sami architektmi alebo architektkami alebo inými tvorivými profesionálmi. Jedného dňa sa veľmi pravdepodobne sami stanú klientmi architektov a architektiek. Celkom určite sú už teraz užívateľmi prostredia, ktoré vytvorili profesionálni architekti, architektky a ďalší odborníci. Títo mladí ľudia budú svojím názorom ďalej formovať krajinu, svet okolo nás, spoločnosť. Ich názor je už teraz dôležitý. Chceme ho poznať. Chceme o ňom diskutovať, pochopiť ho, nechať sa ním inšpirovať, nadchnúť. Bolo by skvelé, keby sa podelili o svoju skúsenosť, o svoje miesto a prečo ich práve to konkrétne miesto oslovuje.
Našim zámerom je, aby sa súťažná fotograficko-literárna prehliadka pre stredoškolskú mládež stala etablovaným projektom, ako sprievodná aktivita platformy Ceny za architektúru CE ZA AR. Chceme tak zvýšiť všímavosť mladých ľudí voči svojmu okoliu a prostrediu, v ktorom žijú. Chceme zvýšiť aj všímavosť dospelých voči mladým ľuďom a tomu, ako vnímajú svet. Chceme podporiť tvorivých mladých ľudí, aby sa rôzne kreatívne prejavili. Našou snahou je prepojiť rôzne generácie profesionálov z oblasti architektúry, výtvarného umenia a literatúry s mladou generáciou a vytvoriť novú otvorenú platformu.
AKÉ SÚ PODMIENKY SÚŤAŽE?
KTO SA MOHOL PRIHLÁSIŤ?
Do súťaže mohli podať prihlášku stredoškoláci, teda: študenti 1. až 4. ročníka všetkých stredných škôl a gymnázií, študenti kvinty až oktávy osemročných gymnázií a študenti 1. až 5. ročníka bilingválnych gymnázií. Každý účastník súťaže mohol podať len jeden súťažný príspevok.
KEDY PREBIEHA PRIHLASOVANIE?
Prihlasovanie do súťaže bolo možné od 01.06.2024 do 07.07.2024.
ČO MÔŽETE PRIHLÁSIŤ DO SÚŽAŽE?
Súťažným príspevkom sa rozumie:
- 1 až 3 fotografie konkrétneho miesta alebo priestoru (vo formáte JPG tak, aby dlhšia strana fotografie mala minmálne 3500 pixelov),
- textový príspevok (max. 300 slov) v ľubovoľnom formáte (opis, úvaha, esej, fejtón, báseň, aforizmus a pod.),
- fotografia a text ako súvisiace časti jedného diela, s rovnakými atribútmi fotografie a textu, ako je uvedené vyššie.
KTO BUDE PRIHLÁSENÉ DIELA HODNOTIŤ?
Odborná 4-členná porota vyberie 25 prác do finálového výberu. Z nich vyberie najlepších 5 prác, ktoré ocení vecnými cenami od partnerov súťaže. Nasledovať bude výstava v Bratislave, prezentácia na internete a sociálnych sieťach, rozhovory s účastníkmi súťaže a články v partnerských médiách. Súťažné príspevky bude posudzovať odborná štvorčlenná porota v zložení:
Foto: Boris Németh
PETER JURKOVIČ
Architekt pôsobiaci v Bratislave. Bol členom ateliérov Raum a GutGut. Od roku 2013 pôsobí pod architektonickou značkou JRKVC. Vo svojej tvorbe sa venuje prevažne rezidenčnej architektúre a dizajnu. Neustále hľadá krehkú rovnováhu medzi formou a obsahom. Je niekoľkonásobným laureátom architektonického ocenenia CE ZA AR a Ceny ARCH. Je obdivovateľom fotografie a tejto činnosti sa amatérsky dlhé roky venuje.
Foto: archív Ria Gehrerová
RIA GEHREROVÁReportérka Denníka N, venuje sa najmä domácim témam, právam žien a situácii LGBTI+ ľudí. Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a viackrát bola nominovaná aj na Novinársku cenu.
Foto: archív Dušan Martinčok
DUŠAN MARTINČOKDušo Martinčok je doma v Košiciach, Luxemburgu a Bratislave. V prvom meste vyrastal a vracia sa tam za rodičmi. V druhom pracuje pre Súdny dvor EÚ ako právnik lingvista. V treťom vytvoril komunitný projekt Susedia na dvore, ktorý ho priviedol až k priateľstvám so staršími ľuďmi. S kamarátkami a kamarátmi založil občianske združenie Zrejme a viedol medzigeneračný festival Old’s cool Bratislava. Je spoluautorom knihy Záhrebská. Za svoj prozaický debut Niekto sa nájde získal Cenu čitateľov a čitateliek Anasoft litera a cenu René.
Foto: archív Michal Huba
MICHAL HUBAJe fotografom a vysokoškolským pedagógom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Pôsobí na Katedre fotografie a nových médií ako odborný asistent v Ateliéri fotografia, realita, konštrukcia. Na VŠVU je taktiež pedagogicky činný na poli teórie a dejín umenia, zameriavajúc sa najmä na dejiny a teóriu fotografie. Okrem prezentácií vlastnej tvorby, na domácej pôde i v zahraničí, sa sporadicky venuje i písaniu či prednášaniu o aktuálnom dianí v oblasti fotografie, prípadne výtvarného umenia.
AKÝ JE ČASOVÝ PLÁN?
- Jún – súťaž je otvorená na prihlasovanie
- Júl/august – spracovanie prihlášok a hodnotenie poroty
- September – zverejnenie výsledkov
- Október – výstava a odovzdanie cien
ČO BUDE NASLEDOVAŤ?
Po uzavretí termínu prihlasovania prebehne formálna kontrola prihlášok. Prihlášky, ktoré budú v súlade so súťažnými podmienkami, postúpia na hodnotenie poroty. Ocenení súťažiaci budú kontaktovaní prostredníctvom emailu a budú informovaní o ďalšom postupe.
Výsledky budú zverejnené počas septembra na webovom sídle www.iska.sk a na Instagrame @institut_ska a @ce_za_ar s #mojemiesto.
ČO MÔŽEM VYHRAŤ?
- Vecné ceny od partnerov pre 5 najlepších prác
- Pozvánku na galavečer odovzdávania cien CE ZA AR 2024
- Účasť na vernisáži a výstave vybraných prác v Bratislave
KEĎ SA ROZHODNETE ZAPOJIŤ SA DO SÚŤAŽE
Účastník/čka súťaže čestne vyhlasuje, že:
- si želá zapojiť sa do súťaže a preto do súťaže prihlasuje svoje dielo, ktoré priložil/a k svojej prihláške,
- všetky údaje, ktoré uviedol/la v prihláške do súťaže sú pravdivé a úplné,
- v prípade, ak má menej ako 16 rokov, má súhlas zákonného zástupcu so zapojením sa do súťaže, čo preukazuje Súhlasom zákonného zástupcu, ktorý posiela ako prílohu prihlášky,
- je jediným/ou autorom/kou diela, ktoré prihlásil/la do súťaže,
- dáva vyhlasovateľovi súťaže bezodplatný súhlas na použitie prihláseného diela všetkými spôsobmi, ktoré sú potrebné na to, aby sa dielo zúčastnilo súťaže, predovšetkým na zverejnenie, vyhotovenie rozmnoženín diela a ich verejné rozširovanie v elektronickej a tlačenej podobe, uverejnením diela na webovej stránke súťaže www.iska.sk, ktorá je zároveň webovým sídlom vyhlasovateľa, uverejnením diela na profiloch vyhlasovateľa na sociálnych sieťach Facebook, Instagram, LinkedIN, Tik Tok, uverejnením diela v tlačenej brožúre venovanej súťaži, zaradenie diela do súboru diel, vysielanie diela masovokomunikačnými prostriedkami (televízia, rozhlas, noviny, časopisy, stream na internete), úprava diela v nevyhnutnom rozsahu na prispôsobenie jeho technických vlastností pre jeho použitie vyššie vymenovanými spôsobmi,
- dáva vyhlasovateľovi súťaže bezodplatný súhlas na použitie prihláseného diela nasledujúcimi spôsobmi, za účelom propagácie súťaže ako takej, bez časového a územného obmedzenia, a to zverejnením, vyhotovením rozmnoženín diela a ich verejným rozširovaním v elektronickej a podobe na webovej stránke súťaže www.iska.sk, ktorá je zároveň webovým sídlom vyhlasovateľa,
- je si vedmý/á, že ak sa ukáže, že nie je autorom/kou diela, dielo bude vylúčené zo súťaže a v prípade, ak už bolo v súťaži ocenené, cena bude dielu odobraná,
- je si vedomý/á, že je zakázané prihlasovať diela, ktoré zobrazujú osobu, ktorá nesúhlasila s jej odfotografovaním pre účel súťaže, pri maloletých osobách, ak s jej odfotografovaním pre účely súťaže nesúhlasil jej zákonný zástupca, takéto dielo bude vylúčené zo súťaže a v prípade, ak už bolo v súťaži ocenené, cena bude dielu odobraná.
VYHLASOVATEĽ A ORGANIZÁTOR SÚŤAŽE
Inštitút Slovenskej komory architektov (ISKA)
Sídlo: Námestie SNP 477/18, 811 06 Bratislava-Staré Mesto
IČO: 45794626
E-mail: mojemiesto@iska.sk
Autorka a koordinátorka projektu:
MÁRIA NOVÁKOVÁ
Študovala na FA STU v Bratislave a KU Leuven v Belgicku. Absolvovala postgraduálne štúdium facility managementu na SvF STU a má certifikát CPE a prekladateľskú štátnicu z anglického jazyka. Pôsobila ako šéfredaktorka odborného časopisu ASB a pracovala v rôznych developerských firmách. Celú svoju pracovnú kariéru sa venuje odborným presahom a súvislostiam medzi architektúrou, stavebníctvom, realitným developmentom s dôrazom na produktový dizajn, užívateľský komfort a udržateľnosť. V súčasnosti pracuje ako konzultantka a editorka. Pod pseudonymom Mara Ohman sa venuje výtvarnej tvorbe a písaniu poézie.